אם עדיין אין לך בלוג וורדפרס ( WordPress) פעיל, גש לשלב 1 אשר עוסק בבחירת חברת אחסון וכתובת דומיין לבלוג או לשלב 2 אשר מלווה אותך בתהליך רכישת חבילת האחסון וקבלת דומיין בינלאומי בחינם בחברת IPage.

לאחר שאתה כבר יודע איך להכנס לפאנל הניהול ולכתוב פוסטים או עמודים בבלוג הגיע הזמן ללמוד כיצד לשנות את תבנית העיצוב הבסיסית של וורדפרס (WordPress). 

וורדפרס (WordPress) היא מערכת ניהול תוכן אשר מאפשרת לך לעצב את מראה הבלוג בדרכים מגוונות כיד הדמיון שלך. סביר להניח שכרגע אתה לא ממש מתלהב מהעיצוב המשעמם והדי מכוער 🙂 של הבלוג. בשלב זה תלמד מהן תבניות עיצוב וכיצד להשתמש בהן בצורה חכמה, פשוטה ומהירה.

מהן תבניות עיצוב לוורדפרס ?

אחד האפשרות המתקדמות שיש בוורדפרס היא התאמה, שינוי ועיצוב הבלוג או האתר בלחיצת כפתור. בשביל להבין טוב יותר על מה אני מדבר, הנה כמה דוגמאות לתבניות עיצוב לוורדפרס אשר משנות לחלוטין את מבנה הבלוג, האתר או החנות הוירטואלית שלך.

סלונה מגזין לנשים
סרוגים - פורטל לציבור הדתי
בלוג האופנה Fashion Forward
Geektime מגזין טכנולוגי
בלוג הבידור של עומרי חיון
אתר המכללה הקריה האקדמית אונו

על מנת לשנות את מראה הבלוג בוורדפרס, נבחר בתפריט הצדדי של פאנל הניהול על עיצוב – תבניות.

לאחר הכניסה נוכל לראות את תבניות הבסיס אשר מגיעות עם וורדפרס (WordPress). בדרך כלל, מדובר בתבניות Twenty השונות.

במידה ונרצה להחליף את עיצוב הבלוג לתבנית חדשה נוכל לבחור תבנית עיצוב חדשה ממגוון התבניות החינמיות אשר נמצאות במאגר התבניות הרשמי של WordPress או לרכוש תבנית עיצוב בתשלום מספק תבניות כלשהו.

תבניות עיצוב לוורדפרס בחינם

מאגר התבניות החינמי של WordPress מחולק ל – 3 קטגוריות : נבחרים, פופולריים ואחרונים. על מנת לגשת למאגר התבניות החינמי של WordPress נלחץ על עיצוב – תבניות – הוספת חדש.

מאגר התבניות החינמי של WordPress

חשוב לציין שכמעט 100% מהתבניות החינמיות של WordPress מפותחות בשפה האנגלית ולכן לא מותאמות בצורה מלאה לשפה העברית. בדרך כלל, בלוגים אשר מעוניינים להשתמש בתבניות אלה זקוקים לבצע תהליך מקדים של תרגום תבניות וורדפרס או גיור לתבניות וורדפרס. במהלך התרגום מתבצע יישור ועימוד נכון של התבנית, תרגום מחרוזות התבנית והתאמה ל – Mobile.

בשביל להבין על מה מדובר, בהמשך תוכל לראות דוגמא להתאמה של תבנית העיצוב של Weblogs. בצד ימין מוצגת התבנית המקורית ובצד שמאל התבנית הנוכחית (לאחר התאמות שונות שלי 🙂 ).

אופציה נוספת היא הורדה והעלאה של תבניות עיצוב לוורדפרס בחינם אשר הותאמו כבר לוורדפרס על ידי מפתחים מהקהילה הישראלית.

לפי דעתי אופציה זו פחות מומלצת לבלוגרים מתחילים מכיוון שחלק גדול מהאתרים שמפיצים את ערכות העיצוב בחינם משתמשים בהן כדרך לשתילת קוד זדוני בבלוג החדש שלך. כתוצאה משילוב קוד זה, מפיצי התבניות יכולים לשלב קישורי SEO (קידום אתרים) בחלק התחתון של האתר ולגשת בכל שלב לשרתי הבלוג שלך – בין האתרים הישראליים שנחשפו כבר בעבר ניתן למצוא את Mastergate, ThemeLand, Themes.

אם תרצה להשתמש באופציה זו (על אחריותך בלבד 🙂 ), תוכל לבחור בתפריט הצדדי עיצוב – תבניות – הוספת חדש – העלאת תבנית. בשלב זה תצטרך לבחור את התבנית מתוך המחשב שלך (קובץ Zip).

תבניות עיצוב לוורדפרס בתשלום

לפי דעתי, לגולשים שאין להם עדיין יכולות טכניות לתרגם או לגייר תבניות עיצוב בחינם, האופציה הנכונה ביותר היא לרכוש תבנית וורדפרס בעברית או באנגלית עם תמיכה ב- RTL.

נכון להיום, האתר היחיד בישראל שמציע תבניות וורדפרס בעברית מלאה הוא אתר Pojo. האתר מציע יותר מ – 15 תבניות עיצוב מודרניות, פונקציונליות ונקיות אשר מיועדות לבלוגים, אתרים תדמיתיים או חנויות וירטואליות מבוססות WordPress.

תבניות עיצוב בעברית של Pojo

הייחודיות של Pojo הוא לא רק בפיתוח תבניות וורדפרס בעברית אלא גם בתמיכה המעולה שהם מציעים וברמת העדכניות הגבוהה שלהם. ברכישת כל אחת מתבניות העיצוב של Pojo מקבלים גישה גם לארסנל התוספים שלהם אשר הופך את חווית השימוש בוורדפרס לקלה הרבה יותר. בין התוספים שהם מציעים ניתן למצוא תוספי נגישות, פונטים, מחולל טפסים, קישורים ותפריטים.

בנוסף, ניתן לרכוש תבניות עיצוב באנגלית עם תמיכה ב – RTL (התאמת כיוון לעברית). תבניות באנגלית במגוון תחומים ניתן למצוא באתרי כמו ThemeForest, Elegant Themes, StudioPress, Templatic, WooThemes, Solostream ואחרים.

כיום, האופציה המועדפת על הישראליים היא ThemeForest אשר מהווה פלטפורמה למעצבי ומתכנתי וורדפרס (WordPress) מכל העולם. בדרך כלל, עלויות התבנית ב – ThemeForest ובאתרים האחרים תעמוד על 40$-100$.

במידה ותרכוש תבנית עיצוב לוורדפרס תוכל להעלות אותה לבלוג שלך באמצעות לחיצה על עיצוב – תבניות – הוספת חדש – העלאת תבנית ובחירת קובץ ה – Zip של התבנית מהמחשב האישי שלך.

מה השלב הבא?

לסיכום, בשלב זה למדנו מהן תבניות עיצוב וכיצד לשנות את מראה הבלוג או האתר באמצעותן. בנוסף, למדנו כיצד לאתר ולהתקין תבניות עיצוב לוורדפרס בחינם דרך מאגר התבניות הרשמי של WordPress ודרך אתרי תבניות בתשלום.

בשלב הבא, נלמד מהם ווידג'טים ותפריטים בוורדפרס וכיצד ניתן להתאים אותם לצרכים שלנו.